Yabancı Çalışma İzni ve Oturma İzni

Yabancı Çalışma İzni ve Oturma İzni

Yabancı Çalışma İzni ve Oturma İzni

Çalışma İzni

Firmanızda çalıştırmak istediğiniz yabancı uyruklu kişilere çalışma izni alınması zorunludur. Yabancılar kendi adlarına çalışma izni alamayacakları için, eğer bir yabancı uyruklu personel çalıştırmayı düşünüyorsanız, çalışma izni için gerekli müracaatları hassasiyetle yürütmeniz veya bu konuda danışmanlık hizmeti almanız gerekmektedir. İzin almadan çalıştırılan her yabancı için hem işverene ve hem de yabancıya idari para cezası ile birlikte başkaca ağır yaptırımlarda uygulanmaktadır.

Ülkemizde yabancı çalıştırmak isteyen işverenlerimiz için bazı şartlar ve koşulların birlikte değerlendirilmesi gerekmektedir. Başvuru öncesi bu süreçlerin profesyonel ve uzman ekipler tarafından değerlendirilmemesi nedeniyle Çalışma Bakanlığı tarafından müracaatlar ret olabilmektedir. Bu sebeple de zaman ve maliyet açısından işverenimize maddi yük getirdiği gibi yabancının da çalıştırılamaması firmalarımızı zor durumda bırakmaktadır. Bu sebeple yabancı çalışma izni almak için profesyonel destek alınması önem arz etmektedir.


Oturma İzni

Vize veya vize muafiyeti sonunda Türkiye’de daha fazla kalmak isteyen yabancılara yetkili makamca verilen oturma izni belgesidir.

Oturma İzni Çeşitleri

- Kısa Dönem Oturma İzni

- Aile Oturma İzni

- Öğrenci Oturma İzni

- Uzun Dönem Oturma İzni

- İnsan Oturma İzni

- İnsan Ticareti Mağduru Oturma İzni


Oturma izni başvuruları her ilde kurulmuş olan yetkili mercilere yapılmaktadır. Oturma izni başvurusu vize muafiyet süresi geçirilmeden yapılması gerekmektedir. Vize muafiyet süresi içinde randevu alınması yeterli olup, randevu gününün de vize muafiyet süresinde olmasına gerek yoktur. Vize muafiyet süreleri yabancının uyruğunda bulunduğu ülkeye göre değişiklik göstermektedir. Bu süre 30 gün ile 90 gün arasında değişmektedir. Vize muafiyet süresini ihlal eden yabancıların Türkiye dışında çıkmadan oturma izni başvurusunda bulunması mümkün değildir.

Piyasada bu doğrultuda hizmet veren danışmanlık firmaları oldukça fazladır. Ancak Deniz İnsan Kaynakları ve Bordro Danışmanlık olarak, diğer firmalardan farkımız UYGUN FİYAT, KALİTE ve GARANTİLİ hizmeti sunmamızdır.